Antimigrenózní masáž: Jak se skutečně cítíte po speciální masáži proti migréně

Antimigrenózní masáž: Jak se skutečně cítíte po speciální masáži proti migréně

První pocity po antimigrenózní masáži překvapí mnohem víc než jen úleva od bolesti. Čekáte, že zmizí tlak v hlavě, třeba se vám zlepší nálada, ale to, co přijde, bývá často složitější a zajímavější. Spousta lidí přichází na masáž zoufalých z vleklých migrén, které vyřazují celé dny ze života, a odchází domů s pocitem, že si konečně zase můžou oddechnout. Mozek dostane šanci trochu vypnout, a najednou věci voní intenzivněji, zvuky nejsou tak ostré, a dokonce ani oči neřežou každý paprsek světla.

Co se děje během a těsně po masáži

Když si lehnete na masážní stůl, na začátku moc nevíte, co čekat. Někdo si myslí, že bude celý proces bolet, jiný se bojí, že to nic nezmění. Antimigrenózní masáž je ale přesně zaměřená – masér se většinou věnuje hlavě, krku, ramenům i oblasti šíje, kde se schovává spousta napětí. Dotyky bývají jemné, ale přesné, nejsou to žádné zběsilé hnětení svalů, spíš cílené tlakové techniky a hladivé pohyby. V místnosti často bývá tlumené světlo a ticho, nebo jen klidná hudba, aby se tělo i mysl zklidnily.

Migréna způsobuje v těle zmatek – cévy se stáhnou nebo naopak rozšíří, svaly tuhnou. Hned po masáži můžete cítit zvláštní uvolnění. Nejen v hlavě, ale po celé délce páteře, v ramenou nebo dokonce ve tváři, protože se vám změní výraz. Někdo po masáži dokonce zívá a začne mít pocit, že se mu chce spát. Proč? Tělo konečně přehodilo na režim odpočinku a zastavilo nouzový poplach, který během migrény běží naplno.

Je dobré vědět, že první minuty po masáži můžou být zamotané. Může se vám točit hlava, cítíte nezvyklou lehkost, jako byste pluli vzduchem. Často se také vrací chuť k jídlu, mizí nevolnost, někdy lidi překvapí, že si mohou hned napít vody, což během migrény často nejde. Masér vám pravděpodobně poradí, abyste po masáži nespěchali domů a strávili chvíli v klidu, bez mobilu a monitorů.

Dlouhodobější efekty po antimigrenózní masáži

S krátkodobou úlevou to většinou nekončí. Když si někoho vezme do parády zkušený masér, účinky se projevují i v dalších dnech. Nejčastější komentář od lidí po první masáži je, že se cítí "nějak lehčeji na hlavě". Není to placebo. Po masáži se z trochu rozjetého těla vyplavují stresové hormony, uvolňuje se svalové napětí a často se výrazně zlepší kvalita spánku – to si do deníčku zapisuje skoro každý druhý člověk po této proceduře. Ráno se vstává bez bolesti nebo těžkého pocitu v hlavě, mysl je čerstvější.

Efekt může trvat různě dlouho – hodně záleží na tom, jestli člověk začne měnit i některé zvyklosti, které podporují vznik migrén (například posed u počítače, dlouhé sledování mobilu, nespánek, špatná hydratace). U lidí, kteří chodí na masáž pravidelně, dochází často k tomu, že frekvence migrén opravdu klesne. Podle údajů Českého neurologického institutu se až 45 % pacientů, kteří spojili antimigrenózní masáže s úpravou životosprávy, zbavili více než poloviny migrénických dnů v měsíci.

Ne každý ovšem reaguje stejně rychle – někdy je třeba masáže opakovat třikrát až čtyřikrát, než se začnou projevovat opravdové změny. U některých lidí se snižuje reakce těla na spouštěče migrény, třeba na prudké počasí nebo stres ve škole či práci. Časté je, že lidé po masáži popisují lepší náladu, klidnější emoce, a u žen dokonce méně komplikací během menstruace, což je další bonus navíc.

Tipy, jak z masáže vytěžit maximum

Tipy, jak z masáže vytěžit maximum

Jedna samotná masáž dokáže zázraky – aspoň na chvíli. Ale když člověk ví, jak si účinky opravdu prodloužit, může z toho těžit delší dobu. Za prvé: po antimigrenózní masáži je naprosto klíčové klidně aspoň dvě hodiny nepracovat, nečíst e-maily ani nechodit na nákup. V ideálním světě jdete domů, dáte si sprchu a poleháváte, nebo si čtete něco oddechového. Vědci z univerzity v Brně v roce 2021 zjistili, že lidé, kteří po masáži přešli rovnou k hlavovým úkolům, měli návrat napětí do 60 minut. Oproti tomu ti, kdo zůstali v klidu, měli úlevu až do druhého dne.

Nepodceňujte pitný režim – migrény se často vážou na dehydrataci. Ihned po masáži vypijte sklenici čisté vody a v příštích hodinách minimálně další půllitr. Nesuďte účinek okamžitě, dejte si čas a sledujte, které dny po masáži bývá vaše tělo nejspokojenější. Pro některé je to hned, jiní uvádí hlavní úlevu až druhý den. Zkuste si vést krátký deník, kam si zapíšete, jak vám je před masáží, hned po ní a pak třeba další den ráno a večer.

Vyplatí se sladit antimigrenózní masáž s dalšími kroky – jemným protahováním krční páteře, cvičením podle fyzioterapeuta nebo krátkými mindfulness technikami, které uvolní hlavu i doma. Také si všimněte, jak na masáž reagují vaše smysly. Účinek zvýší, když další den nezařadíte těžká jídla, vyhnete se hlučnému prostředí, ostrému světlu a silné elektronice. U citlivějších osob totiž masáž rozjede "restart" nervového systému a tělo si častokrát samo řekne o klid a pohodlí.

Chcete-li jít ještě dál, zeptejte se svého maséra na konkrétní cviky nebo automasáže hlavy a šíje, které můžete zkusit sami doma. Praktická ukázka párminutové vlastní masáže krku a spánků zvládne i úplný laik a někdy stačí, když se při prvních náznacích bolesti pár minut věnujete právě tomuto. Maséři většinou rádi poradí i s prevencí – například se správným držením těla při práci nebo drobnými úpravami pracovního místa.

Proč někdy antimigrenózní masáž nestačí a jak poznat své limity

Realita je taková, že ani antimigrenozní masáž není zázračný lék na všechno. Jsou chvíle, kdy i přes veškerou snahu zůstává bolest tvrdohlavě na svém místě, nebo se po krátkodobé úlevě vrátí v jiné intenzitě. Důvodem může být hlubší tělesné nebo psychické přetížení, špatně nastavený režim nebo i zánětlivé procesy v těle, které masér nevyřeší. Pokud po několika masážích necítíte výrazný posun, je určitě lepší zapojit ještě jiné odborníky – neurologii, fyzioterapii, někdy i psychologa. Výsledky z praxe ukazují, že nejlepších výsledků dosahují lidé, kteří masáže kombinují s komplexním řešením migrén.

Ještě jedna důležitá věc – při migréně nejde jen o bolest. Hodně lidí bojuje i s únavou, citlivostí na světlo a zvuky, špatným spánkem nebo podrážděností. Po masáži se tyhle příznaky často zmírní, ale někdy potřebují čas, aby ještě samy odezněly. Tabulka níže ukazuje, jaký vývoj zaznamenali pacienti v Českém Krumlově po třech antimigrenózních masážích v průběhu měsíce:

Symptom Před masážemi Po 3 masážích
Pocit tíhy v hlavě (v % pacientů) 87% 36%
Nevolnost 65% 21%
Citlivost na světlo 78% 29%
Poruchy spánku 56% 17%

Pokud vás migrény trápí opravdu často a silně, nebojte se jednou zkusit antimigrenózní masáž. Možná budete stejně překvapení jako já po své první návštěvě – šel jsem tehdy domů, Emil i Koko byli úplně v klidu (neobvyklé!), a já měl po letech poprvé pocit, že můžu normálně žít aspoň pár dní bez strachu z nové bolesti.

Napsat komentář

© 2025. Všechna práva vyhrazena.