Jak masáž po porodu pomáhá při regeneraci těla

Jak masáž po porodu pomáhá při regeneraci těla

Jak funguje masáž po porodu

Jen málo věcí je tak náročných a radostných zároveň jako porod. To můj malý Matěj potvrdí. A jak je potřeba dbát na zdraví a pohodu našich děti, tak stejně tak je potřeba dbát na to i naše. Na materiální specifika jako například kočárek, autosedačka nebo dětská postýlka si každý vzpomene. Ale co naše tělo? Vždyť to právě ono podstoupilo tu nejnáročnější práci. Z toto důvodu si my maminky zasluhujeme speciální péči. Jednou z nich je masáž po porodu, která pomáhá při regeneraci těla.

Masáž po porodu se může zdát jako něco, co je především o relaxaci a uvolnění. Opak je však pravdou. Je to efektivní terapeutický postup, který ma obrovský vliv na regeneraci těla po porodu. Může napomoci odstraňovat bolesti, podpořit hojení, zapojení dělohy, látkovou výměnu a také výrazně pomáhá při odstraňování stresu a napětí, které s sebou porod a péče o novorozence může přinést.

Kdy je vhodné začít s masáží

Po porodu je nejlepší začít s masážemi co nejdříve. Je však také důležité poslouchat signalizaci vašeho těla a i radu odborníka. Pokud jste si vybrali odborníka k regeneraci těla pomocí masáží, jistě vám poradí kdy začít. Z mé vlastní zkušenosti bych řekla, že jakmile vám to lékař povolí, nemali byste váhat.

Před lety, když se narodil můj malý Matěj, jsem si povědomí o regeneraci těla po porodu přišla až po několika týdnech. První týdny po porodu jsem trávila péčí o Matěje, kojením, přebalováním a snažila se také dát nějaký ten spánek do kupy. Do toho se hlásil na pozornost i náš křeček Pepa a kočka Maruška. Tak nějak jsem zapomněla na vlastní potřeby a na to, co pro mě porod znamenal. Po několika týdnech, když se mě moje tělo začalo ozývat různými bolestmi a nepohodlími, a také psychicky se mi moc nedařilo, uvědomila jsem si, že bych měla začít brát v potaz i sebe a svou regeneraci. Tak jsem zkusila masáže a já jsem byla nadšená se změnou, kterou to přineslo jak pro mé tělo, tak i psychika byla najednou o mnoho lépe.

Jaké druhy masáží jsou k dispozici

Masáže lze dělit na celou řadu typů a stylů, zaměřených na různé části těla nebo technik. Nejběžnějšími formami masáží po porodu jsou klasická masáž, relaxační masáž, šiatsu a reflexní terapie. Každý typ má své specifické vlastnosti a výhody, takže je dobré vyzkoušet několik různých stylů a zjistit, který vám nejvíc vyhovuje.

Například šiatsu se zaměřuje na tlakové body v těle a může pomoci při odstraňování blokád energie. Klasická masáž naopak vám může pomoci při uvolňování svalových napětí. Reflexní terapie se zase soustředí na určité body v různých částech těla a pomůže aktivovat sebehojící procesy těla.

Výhody masáže po porodu

Existuje celá řada výhod, které přináší masáž po porodu. Jako první na mě hned skočí úleva od bolesti. Můj Matěj nebyl zrovna malý a v kombinaci s mojí malou postavou mi porod dal co proto. Ale díky masáži, mé tělo začalo pomalu a jistě regenerovat. A nemusí to být jen bolest spojená s porodem. Masáže jsou účinné také při bolestech hlavy, bolestech zad, křečích, bolestech kloubů a bolestech svalů způsobených změnou tělesné hmotnosti během těhotenství.

Další výhodou je, že masáže pomáhají zlepšit funkci nervového systému. Taky víte, jaké je to být po porodu? Já jsem byla stále v napětí, proměnlivá nálada, přecitlivělost, úzkosti, deprese... ale masáže mě pomohly." "Po masáži jsem byla vždy jako vyměněná. Byla jsem klidná, uvolněná a spokojená.

Konkrétní rady a tipy

Masáže po porodu by měli zvládnout všechny zkušení maséři, ale je nutné se nechat vést pocity. Nebojte se komunikovat se svým masérem a říci mu, co vám dělá dobře a co naopak ne. Já si pamatuji, jak jsem se nejdříve styděla a nechtěla jsem narušit “profesionální práci". Pak jsem si ale uvědomila, že jsem já ta, kdo tu masáž potřebuje a jde hlavně o mě a moje pohodlí. A víte co? Masér to ocenil a byl rád za zpětnou vazbu. Dokonce mi poradil další cviky a tipy, jak se postarat o své tělo doma.

Masáže pravidelně navštěvujte, ale nezapomínejte na domácí péči. Pomohlo mi také pravidelné cvičení, jóga, procházky do přírody a přiměřený odpočinek. A věřte mi, tělo vám poděkuje a vy se budete cítit o mnoho lépe!

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.