Jen málo věcí je tak náročných a radostných zároveň jako porod. To můj malý Matěj potvrdí. A jak je potřeba dbát na zdraví a pohodu našich děti, tak stejně tak je potřeba dbát na to i naše. Na materiální specifika jako například kočárek, autosedačka nebo dětská postýlka si každý vzpomene. Ale co naše tělo? Vždyť to právě ono podstoupilo tu nejnáročnější práci. Z toto důvodu si my maminky zasluhujeme speciální péči. Jednou z nich je masáž po porodu, která pomáhá při regeneraci těla.
Masáž po porodu se může zdát jako něco, co je především o relaxaci a uvolnění. Opak je však pravdou. Je to efektivní terapeutický postup, který ma obrovský vliv na regeneraci těla po porodu. Může napomoci odstraňovat bolesti, podpořit hojení, zapojení dělohy, látkovou výměnu a také výrazně pomáhá při odstraňování stresu a napětí, které s sebou porod a péče o novorozence může přinést.
Po porodu je nejlepší začít s masážemi co nejdříve. Je však také důležité poslouchat signalizaci vašeho těla a i radu odborníka. Pokud jste si vybrali odborníka k regeneraci těla pomocí masáží, jistě vám poradí kdy začít. Z mé vlastní zkušenosti bych řekla, že jakmile vám to lékař povolí, nemali byste váhat.
Před lety, když se narodil můj malý Matěj, jsem si povědomí o regeneraci těla po porodu přišla až po několika týdnech. První týdny po porodu jsem trávila péčí o Matěje, kojením, přebalováním a snažila se také dát nějaký ten spánek do kupy. Do toho se hlásil na pozornost i náš křeček Pepa a kočka Maruška. Tak nějak jsem zapomněla na vlastní potřeby a na to, co pro mě porod znamenal. Po několika týdnech, když se mě moje tělo začalo ozývat různými bolestmi a nepohodlími, a také psychicky se mi moc nedařilo, uvědomila jsem si, že bych měla začít brát v potaz i sebe a svou regeneraci. Tak jsem zkusila masáže a já jsem byla nadšená se změnou, kterou to přineslo jak pro mé tělo, tak i psychika byla najednou o mnoho lépe.
Masáže lze dělit na celou řadu typů a stylů, zaměřených na různé části těla nebo technik. Nejběžnějšími formami masáží po porodu jsou klasická masáž, relaxační masáž, šiatsu a reflexní terapie. Každý typ má své specifické vlastnosti a výhody, takže je dobré vyzkoušet několik různých stylů a zjistit, který vám nejvíc vyhovuje.
Například šiatsu se zaměřuje na tlakové body v těle a může pomoci při odstraňování blokád energie. Klasická masáž naopak vám může pomoci při uvolňování svalových napětí. Reflexní terapie se zase soustředí na určité body v různých částech těla a pomůže aktivovat sebehojící procesy těla.
Existuje celá řada výhod, které přináší masáž po porodu. Jako první na mě hned skočí úleva od bolesti. Můj Matěj nebyl zrovna malý a v kombinaci s mojí malou postavou mi porod dal co proto. Ale díky masáži, mé tělo začalo pomalu a jistě regenerovat. A nemusí to být jen bolest spojená s porodem. Masáže jsou účinné také při bolestech hlavy, bolestech zad, křečích, bolestech kloubů a bolestech svalů způsobených změnou tělesné hmotnosti během těhotenství.
Další výhodou je, že masáže pomáhají zlepšit funkci nervového systému. Taky víte, jaké je to být po porodu? Já jsem byla stále v napětí, proměnlivá nálada, přecitlivělost, úzkosti, deprese... ale masáže mě pomohly." "Po masáži jsem byla vždy jako vyměněná. Byla jsem klidná, uvolněná a spokojená.
Masáže po porodu by měli zvládnout všechny zkušení maséři, ale je nutné se nechat vést pocity. Nebojte se komunikovat se svým masérem a říci mu, co vám dělá dobře a co naopak ne. Já si pamatuji, jak jsem se nejdříve styděla a nechtěla jsem narušit “profesionální práci". Pak jsem si ale uvědomila, že jsem já ta, kdo tu masáž potřebuje a jde hlavně o mě a moje pohodlí. A víte co? Masér to ocenil a byl rád za zpětnou vazbu. Dokonce mi poradil další cviky a tipy, jak se postarat o své tělo doma.
Masáže pravidelně navštěvujte, ale nezapomínejte na domácí péči. Pomohlo mi také pravidelné cvičení, jóga, procházky do přírody a přiměřený odpočinek. A věřte mi, tělo vám poděkuje a vy se budete cítit o mnoho lépe!
© 2024. Všechna práva vyhrazena.