Reflexní masáž a její přínosy pro zdraví: Tipy a techniky

Reflexní masáž a její přínosy pro zdraví: Tipy a techniky

Úvod do reflexní masáže

Pokud jste se už někdy pokoušel o výlet do světa alternativní medicíny, určitě jste narazili na termín reflexní masáž. Ačkoliv to může znít jako něco, co přichází rovnou z knih o Harrym Potterovi, ve skutečnosti jde o velmi starou a uznávanou formu terapie. Tedy, pokud věříte, že tlakem na určité oblasti na chodidle (nebo na ruce, nebo ucho) můžete ovlivnit jiné části těla. To je jako kdybyste měli vlastní ovládač na dosah ruky... nebo nohy, v tomto případě. Hned na úvod musím říct, že masáže mám rád. A nejen proto, že po nich cítím to slastné uvolnění a klid, ale i proto, že mě prostě baví.

Základní principy reflexní masáže

Reflexní masáž vychází z principu, že nohy, ruce a uši jsou jakousi mapou celého těla. Může to znít podivně, ale je fascinující, že každé místečko na těchto částech těla má svůj protějšek jinde v těle. Když masér tlačí na určité bod na noze, tak by to mělo ovlivnit spojený orgán. Je to jako byste libovali komplikované hříčky s domino efektem, jen s tím rozdílem, že zde nečekáte, až všechno padne, ale spíš aby se vše "postavilo" a začalo fungovat lépe. Někteří terapeuti jsou schopni vyhledat a léčit konkrétní zdravotní potíže právě skrze reflexní masáž. Já osobně tohle bral vždycky s rezervou, dokud mi jednou Jaroslava nepřišla domů nadšená, jak jí reflexní masáž ulevila od bolesti hlavy. Od té doby jsem o dost otevřenější k novým zkušenostem.

Historie reflexní masáže

Už ve starověku věděli, co je dobré. Reflexní masáže mají své kořeny v několika starých civilizacích, nejvýrazněji asi v Egyptě, kde byly objeveny vyobrazení lidí provádějících podobné techniky. Čínská tradiční medicína to také zná a dokonce si říká, že to cvičí už pěknou řádku století. A nezapomeňme na severoamerické domorodce, pro které byla masáž také významnou součástí léčivých praktik. Vždycky, když čtu o těchhle historických faktech, cítím se jako Indiana Jones na stopě ztraceného pokladu, jen že místo lana používám masážní olej a místo dobrodružné výpravy objevuji na vlastní kůži tajemství dávných kultur.

Výhody reflexní masáže

A teď k trošku nudnější, ale zato velmi důležité části – výhodám. Reflexní masáž není jenom o tom, že se příjemně mazlíte s chodidly. Existuje dlouhý seznam potenciálních benefitů, od snížení stresu a úzkosti po zlepšení spánku, zmírnění bolestí, zlepšení krevního oběhu a dokonce i podporu funkce imunitního systému. Je to jako kdybyste našli multifunkční nástroj, který nejen opraví tekoucí kohoutek, ale zároveň upeče sušenky a na chvíli vás pohladí po zádech, jak jste to skvělí – vše v jednom.

Komu je reflexní masáž určena

Tohle vás možná překvapí, ale reflexní masáž je vlastně pro každého. Ať už máte zaměstnání, kde celý den sedíte, nebo stojíte na nohou, máte stresující život, nebo vás prostě bolí nohy – tato masáž může pomoci. Nemusíte být ani sportovec ani nemocný – stačí, když máte chuť na chvíli se zastavit a udělat něco pro své tělo. A nebojte se, i když máte nejvíc lechtivá chodidla na světě – zkušený terapeut vás navnadí tak, že se budete smíchu, nebo alespoň odpočinku, brzy oddávat s úplným nadšením.

Reflexní zóny a jak fungují

Jestli jste kdy viděli mapu reflexních bodů, tak víte, že vypadá trochu jako nákres hry Twister pro pokročilé. Každá malá šmouha nebo tečka odpovídá nějakému místu v těle. Můj syn Viktor má rád když mu ukazuju na mapě, kam který bod patří, zvlášť když ho to baví spojovat s různými superhrdinskými schopnostmi. "Aha, tady je bod pro silu," řekne a hned si to zkouší na mě. Možná si to také jednou vyzkoušíte. Jde o to najít ty správné body a správně je masírovat. Není to alchymie, ale může to mít magický výsledek.

Jak se připravit na reflexní masáž

Na první reflexní masáž se chystáte asi jako na rande. Co si vezmu na sebe? Vezmu si vlastní ručník? Co když mám šimravé chodidla? Nebojte, není to tak komplikované. Důležité je jen přijít uvolněný a v pohodlném oblečení, protože se budete muset svléknout alespoň do půl těla. No a co na to říká Jaroslava? Ta si pravidelně před masáží dělá mírný detox - pitné dny plné zeleného čaje a meditací. Zatímco já? No já se jen ujistím, že mám čisté a hezky ořezané nehty na nohou, ať někomu neublížím – to je největší příprava, kterou potřebuji.

Co očekávat během masáže

Pokud jste z těch, kteří si myslí, že reflexní masáž bude něžné pohlazení podbřišku chodidla, máte smůlu – bude to místy dost intenzivní. Terapeut vám bude mačkat, tlačit, odtahovat a propracovávat různé body na chodidlech, rukou, nebo uších s obdivuhodnou pevností a přesností. Nemusí to ale bolet, důležité je říct terapeutovi, pokud něco není příjemné – to se cení. Já jsem měl zajímavou první zkušenost - začal jsem se smát, když mi terapeutka zmáčkla určitý bod na noze. Zřejmě jsem měl akumulovaný smích, nebo si to alespoň namlouvám, protože se mi to povedlo hned při prvním sezení.

Tipy jak si užít reflexní masáž co nejvíce

Chcete si masáž užít na maximum? Je to jednoduché – stačí se ponořit do atmosféry. Bavíme se lidsky, jak už to tak bývá. Vypněte telefon, zhluboka dýchejte a dovolte terapeutovi, aby provedl svou práci. A nedělejte to, co já - neptejte se každé dvě minuty, který orgán zrovna dostává na frak. Tohle by měla být vaše chvíle klidu a míru. Nastavte si to jako čas pro sebe a odmítejte přemýšlet o běžných starostech – jako jsou třeba úkoly, které jste slíbil udělat Jaroslavě a ještě jste se k nim nedostali.

Závěrečné myšlenky a další kroky

Reflexní masáž může být skvělým doplňkem k vaší běžné zdravotní rutině. Nemusí to být hned každý den, ale jednou za měsíc nebo dva to může být příjemná změna. A nezapomínejte, že i když reflexní masáž není zázračný lék na vše, má spoustu lidí, kteří by o jejích výhodách mohli vyprávět hodiny. A když to spojíte s vyváženou stravou, dostatkem spánku a pravidelným cvičením, tak se máte na co těšit. Já osobně jsem začal zařazovat reflexní jednání s vlastním tělem jako odměnu po dlouhém dni a víte co? Učím se nové věci o svém těle i o sobě, což je největší odměna ze všech. No a když přijde Jaroslava domů a řekne mi, jak jí masáž ulevila od stresu, vždycky mi to připomene, že malé věci dělají velký rozdíl.

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.