Tejpování: Nový trend v léčení bolesti.

Tejpování: Nový trend v léčení bolesti.

O co vlastně jde u tejpování?

Ať už jste sportovec, kancelářský pracovník či rodič malých dětí jako já (Zdar Viktor!), určitě jste se setkali alespoň jednou s bolestí svalů nebo kloubů. A právě tady se na scénu derou barevné pásky tejpování, nový trend v léčení bolesti. Ale co to tejpování vlastně je?

Tejpování je metoda, která se používá k podpoře hojení těla, snižování bolesti a zlepšování mobility. Pásky se připevňují na kůži v oblastech bolesti nebo zranění, pracují na principu dekompresi tkání a tak pomáhají zvýšit krevní a lymfatickou cirkulaci.

Víte, co je na páskách tejpování skvělé? Je to ta lehkost a pružnost, kterou poskytují. Jsem zvědavý, jestli je bude můj chameleon Pavel také nosit. Jistě, tejpování je trend, ale nejen to, je to skvělý nástroj k regulaci bolesti a k dosažení lepší funkčnosti těla.

Jaké jsou typy tejpování?

Existují různé typy tejpování pro různé účely. Nejčastěji se setkáme s kineziologickým tejpováním, které vnímá tělo jako celek a pracuje s myšlenkou, že pohyb kloubů a svalů podporuje hojení. To se používá hlavně u sportovců.

Podle druhu problému, který potřebujete řešit, můžete použít také strukturální tejpování, které je zaměřené na konkrétní oblast těla. Lymfatické tejpování se pak používá k podpoře odtoku lymfy. A 'překvapení' pro naše znamení, existuje i fasciální tejpování, které se věnuje páskování fascií - pojivové tkáně pokrývající svaly.

Proč je tejpování oblíbené?

Tejpování získalo na oblíbenosti hlavně díky své jednoduchosti a efektivitě. Umožňuje nám účinně zvládá bolest bez nutnosti užívání léků. A jelikož pásky jsou pružné a pohodlné, můžete je nosit při běžných denních aktivitách, aniž by vás omezovaly.

Jestlipak Pavel, můj chameleon, potřebuje tejpovat? Možná někdy v budoucnosti, ale zatím to vypadá, že jeho šplhání po zdech zvládá docela dobře. A pokud by si náhodou natáhl nějaký sval, máme tu naštěstí spoustu vetviček, tak by se mohl tejpovat na základě principu chameleonů chameleoning.

Jaký je postup tejpování?

Tejpování by měl vždy provádět certifikovaný terapeut, protože jen ten vzal v potaz všechny nuance vašeho stavu a zvolí správný způsob aplikace. Jakmile je pásek nalepen na tělo, může tam zůstat po dobu 3 až 5 dní. Ale pozor, tejpování není magická hůlka, která všechny bolesti odstraní. Je to spíše nástroj k řešení konkrétních problémů a podpoře hojení.

Věřím, že jsem se těch konkrétních technik tejpování dočkám i v našem domě. Koneckonců, Pavel je už velký chameleon a zkušený šplhač, tak proč by si nemohl užívat nějaké té prevence a rehabilitace, že?

Co říkají vědecké studie o tejpování?

Co na to říká věda? No, ta má k tejpování určitě co říct. Existuje řada studií, které prokazují pozitivní efekty tejpování. Ty naznačují, že tejpování může zmírnit bolest, zlepšit svalovou funkci a podpořit hojení. Ale stejně tak existují i studie, které tvrdí, že účinnost tejpování je podobná jako u placeba.

Nemám sice studii, která by potvrdila účinnost tejpování na chameleony, ale mohu vám slíbit, že když se Pavel někdy zraní při svých akrobatických kouscích, tejpování určitě vyzkouším.

Kdy bychom tejpování neměli používat?

Ačkoliv je tejpování báječný nástroj, nevylučuje to, že by neměl mít svá omezení a kontraindikace. Určitě bychom neměli tejpovat při aktivních kožních infekcích, otevřených ranách, alergické reakci na pásky a u lidí s některými druhy rakoviny. Pokud máte nějaké pochybnosti, vždy se poraďte s odborníkem.

Hmm, zjišťuji, že zatímco je tejpování super nástroj pro nás lidi, u chameleonů je to celkem no-go. Pavel by z tejpování asi moc nadšený nebyl. Alespoň že mám v plánu pokračovat v mém experimentu chameleon tejpování.

Závěr

Tejpování, ač je to nový trend, může být účinným nástrojem pro řešení bolesti a podporu hojení. Ale jako vše, i to má své úskalí a kontraindikace. Takže ať jste sportovec, který chce zvládnout namáhané svaly, kancelářský pracovník s bolavým krkem nebo rodič, který zvedá malé děti (ahoj Viktor!), vždy se ujistěte, že tejpování je pro vás to pravé. A samozřejmě vždy se poraďte s odborníkem.

A co vy, zkoušeli jste už někdy tejpování? Jaké máte zkušenosti? Těším se na vaše příspěvky a zkušenosti s tejpováním! A pro Pavla...no, uvidíme, zda se náš experiment chameleon tejpování někdy uskuteční.

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.